Waffen SS - příběh těch nejobávanějších

V pondělí 3. 6. 2024 se v aule gymnázia uskutečnila už tradiční přednáška o událostech, souvislostech a hrůzách druhé světové války.

Studentům přednášel absolvent naší školy a v současnosti student oboru Biologie a Geeografie na UPOL Josef PAVLÍN, který se ale už velmi dlouho věnuje dějinám tohoto nelehkého období. Je také místopředsedou klubu vojenské historie Schwarzach a autorem článků v populárně naučných časopisech.

Aby devadesátiminutová přednáška působila maximálně autenticky, realizoval ji Josef v kompletní výstroji a výzbroji motostřelce motorizovaného pěšího pluku ,,Leibstandarte SS Adolf Hitler", jak ho bylo možné spatřit na Ukrajině v červenci 1941 v rámci Operace Barbarossa.

Smyslem přednášky doplněné bohatou prezentací a statickou výstavou bylo poukázat na to, jak zrůdné dopady může mít situace, kdy se moci ujme člověk stravovaný nenávistí vůči druhým a celé národy uvrhne do neštěstí.

Přednáška byla zaměřena na vojáky Waffen SS napříč válkou, kdy autor posluchače konfrontoval se spoustou otázek - Jaká byla realita? Byla to výlučně elitní síla tvořená árijskými bojovníky? Dostávali jejich vojáci skutečně nejlepší výstroj a výzbroj? Co vůbec motivovalo tisíce esesmanů k tomu, aby se dopouštěli těch nejhorších válečných zvěrstev?

Pro mnohé byl jistě překvapením mezinárodní charakter této organizace i detaily o vzniku fotografickém a filmového materiálu, stejně jako využití těchto jednotek propagandou. Během přestávky bylo možné zhlédnout dobový filmový týdeník.

Nesmírně zajímavé téma, bohaté znalosti a maximální nasazení přednášejícího ocenili posluchači na závěr dlouhotrvajícím potleskem.

Za PK komisi dějepisu
Mgr. Hana Studenská