Mensa ČR

Projekt UHO

Partneři
Kotva
Hlavní strana
 
 
Mapa webu
A
A
A

Praha matka měst – oktáva A

Vloženo: 8.11.2018 | Zobrazeno: 408x
Ve dnech 23. – 26. října 2018 strávila naše třída 8.AV čtyři krásné podzimní dny v hlavním městě samého srdce Evropy.

Spousta historických památek a také kulturní zážitky čekaly jen a jen na nás. Všichni jsme společně obdivovali historické jádro Prahy, památkovou rezervaci UNESCO. Musím říci, že je na tomto seznamu opravdu právem. Unikátní celek historických pražských měst Starého Města, Josefova, Nového Města, Vyšehradu, Malé Strany a Hradčan s dominantou Pražského hradu jsme postupně poznávali a bohatý odborný výklad pana profesora Urubka rozšířil naše obzory. Všechny historické skvosty jsme nejen fotograficky zdokumentovali, ale hlavně si tyto zážitky uložili hluboko do paměti.

                Při procházkách jsme samozřejmě nemohli vynechat nádherný Karlův most z poloviny 14. století, jehož pilíře zdobí třicet barokních soch světců. Navštívili jsme také katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která dominuje Pražskému hradu. Tento starobylý hradní komplex je podle Guinnessovy knihy rekordů největší na světě. Nezapomenutelná byla pro nás všechny prohlídka Národního divadla, které jsme si prošli doslova „od sklepa po půdu“. Smutek na nás padl při návštěvě Pinkasovy synagogy, památníku více než 80 000 českých Židů, kteří zahynuli v době holokaustu. Prohlédli jsme si i Staronovou synagogu, jednu z nejstarších synagog v Evropě, zašli na židovský hřbitov a viděli náhrobek Rabiho Löwa. Na Staroměstském náměstí jsme si počkali na chod nově zrekonstruovaného Staroměstského orloje a obdivovali technický um našich předků.

                Praha je ovšem také místem, kde pulzuje kulturní život. My jsme této skutečnosti využili na sto procent, když jsme každý večer navštívili jedno divadlo. Obrovský dojem na nás všechny udělalo představení Dvořákovy Rusalky, skutečného klenotu české opery, které jsme zhlédli v historické budově Národního divadla. Po všech těchto úžasných zážitcích se v pátek odpoledne nikomu z nás nechtělo opustit krásné město na Vltavě. Každý z nás si určitě v duchu slíbil, že se sem zase brzy vrátí.

 

Petr Zápalka, 8.AV