Mensa ČR

Partneři
Kotva
Hlavní strana
 
 
Mapa webu
A
A
A

Edison 2018

Vloženo: 13.2.2018 | Zobrazeno: 551x
V uplynulém týdnu, od 4. do 9. února 2018, proběhl na MGV již pátý ročník projektu Edison. Tentokrát jsme v pondělí ráno v nabité aule přivítali dvě vysokoškolské studentky z Číny, jednu z Indonésie a studenta z Taiwanu. Po představení našich hostů, jejich hostitelů a po úvodním pozdravu pana ředitele Sedláčka zahrála školní skupina Not Yet.

Hlavní náplní projektu jsou prezentace a aktivity, které si hosté připravili, aby nás seznámili se svojí zemí a kulturou. Navštívili všechny skupiny angličtiny od primy až po septimu, resp. od prvních po třetí ročníky. Porovnávali měnu, jazyk, písmo, národní pokrmy, ale také třeba způsob studia na středních školách. Poté, co jsme slyšeli, že studenti v Číně mají na rozvrhu pravidelně třináct hodin denně, že chodí do školy i o víkendu a ve škole tráví přípravou na VŠ studia i větší část prázdnin, bychom ten náš systém za čínský nikdo nevyměnili!

Stážisté byli ubytováni v rodinách našich studentů, kteří se k tomu nabídli a poskytli svůj soukromý prostor a volný čas. Děkujeme Pavle ze 3.B, Jurovi a Míše ze sexty a Lucce ze 2.A!

Ve škole se hostům věnovali dobrovolníci ze 2.B, 1.A a kvinty. Letos si to zvlášť užívali, kdykoli měli stážisté volnou hodinu, probíhal ve vyhrazené jazykovce čilý rozhovor.

Závěr projektu obohatila školní folklorní skupina, sedmičlenná cimbálovka pod vedením primáše Daniela Jakubíka ze 2.B a pět tanečních párů pod vedením Eriky Schmidtové ze septimy. Přestože většina folkloristů vystupovala před svými vrstevníky ve valašském kroji na půdě školy poprvé, vystoupení sklidilo velký potlesk.

Jana Buzková

 

O své postřehy a zkušenosti z projektu se s námi podělilo několik přímých účastníků:

 

Jaké to vlastně bylo ubytovávat cizinku, ptalo se mě mnoho lidí. A můžu říct, že zábavné, únavné, někdy stresující, ale především to bylo úžasná zkušenost. Určitě nelituji, že jsem se do tohoto projektu zapojila a šla bych do toho klidně znovu. Zjistila jsem, že angličtinu dokážu používat i v běžném životě a nejen ve škole. Taky jsem se toho spoustu dozvěděla o čínské kultuře a místních zvycích. A v neposlední řadě jsem si našla svou první a třeba ne poslední čínskou kamarádku.

Pavla Kučerová, 3.B

 

Před začátkem projektu Edison jsem měla obavy z komunikace mezi mnou a Millou. Obavy se mi ale rychle vyvrátily. Velmi jsme si rozuměly a navzájem poznaly rozlišné kultury. Milla tady zažila spoustu nových věcí, například poprvé viděla sníh, koulovala se, stavěla sněhuláka, bobovala, stála na lyžích a také vyzkoušela spoustu českých jídel, ze kterých si nejvíce oblíbila smažený sýr a borůvkové knedlíky. Při loučení nám ukápla nejedna slza. Za tuto zkušenost jsem velmi ráda.
Michaela Kováčová, 6.AV

 

Do projektu Edison jsem se letos zapojil poprvé jinak, než jako obyčejný student. Jeden den jsem strávil s účastníky projektu, kdy jsem je prováděl po škole. Byla to příjemná zkušenost, kdy jsem si protrénoval svou mluvenou angličtinu. Je to podstatný rozdíl oproti hodinám, kdy se ke slovu dostane každý pouze na chvíli a nad každou větou může přemýšlet. V rozhovoru člověk musí reagovat pružněji. Myslím si, že je to příležitost poslouchat mluvenou angličtinu i jinak, než při poslechu k učebnici. Byl bych rád, kdyby tyto zkušenosti mělo co nejvíce studentů, proto zastávám názor, že projekt Edison by měl na naší škole dále pokračovat. Kromě motivace k  dalšímu studiu angličtiny však vidím i potenciál projektu v seznámení studentů s cizí kulturou, což je potřeba obzvlášť dnes, kdy mnozí obyvatelé ČR směřují k jistým (až přehnaně) nacionalistickým názorům.
Josef Řiháček, 2.B