Mensa ČR

Partneři
Kotva
Hlavní strana
 
 
Mapa webu
A
A
A

Lotyšsko 2017

Vloženo: 10.10.2017 | Zobrazeno: 867x
Byl konec září a 15 studentek a studentů se v doprovodu dvou sympatických učitelek vydalo na druhou část výměnného pobytu do Lotyšska.

Lotyšsko 2017

Přiblížil se konec září a 15 studentů se v doprovodu dvou sympatických učitelek vydalo na druhou část výměnného pobytu s bývalým členem Sovětského svazu-Lotyšskem. Už počátek cesty vzbudil velké vášně. A to, když před budovu našeho gymnázia dorazil očekávaný minibus v podobě úsporné 20místné dodávky, který v nás všech probudil klaustrofobickou úzkost. Ale co, zvládli jsme hravě 19hodinovou cestu tam a nakonec i zpět. Ono s bandou rozhýřených spontánních puberťáků se cestuje jedna radost.

Do Lotyšské roviny jsme dorazili po prolámané noci v 10 hodin ráno. Přenastavili jsme hodinky o hodinu vpřed a rozespale vítali lotyšské kamarády, které jsme loni hostili u nás na Vsetíně. Ve školní kantýně nám nabídli oběd a pak si nás Lotyšáci rozebrali domů. Někteří se prošli domů centrem nádherné starodávné Rigy, jiné čekala dlouhá cesta autobusem. Nakonec jsme ale všichni dorazili do domova severské rodiny.

Úterní dopoledne se neslo v duchu sportovních her. Byly připraveny stanoviště s originálními pohybovými úkoly, zakončené ručníkovým volejbalem. Odpolední program byl opět na nás. Většinu čekalo nákupní centrum, některým připravily program rodiny. Večer se nás sesedla celá parta, jazykové brány byly prolomeny a postupně se ze dvou skupin rozdílných národností stala jedna velká skupina zábavných lidí a dobrých kamarádů. Krásný večer plný smíchu a pohody.

Ve středu se v místní škole konal festival. Doteď jsme nepochopili jeho smysl. Zahrnoval spoustu bezcílného chození, masy lidí a spoustu čekání. Přesto jsme rozhodnutí jej navštívit i příští rok :D.
Po obědě ve školní jídelně, která už nás hostila třetí den, jsme vyrazili do nedalekého městečka k moři. Balt nás uvítal nádherným slunným počasím a svěžím mořským vzduchem. Procházka po pláži všem vyčistila hlavu a slaná voda smyla veškerý stres. Na školu jsme ani nepomysleli.
Čekal nás večer loučení. I přísní rodiče nakonec svolili k pozdějšímu příchodu domů, každý si chtěl naposled projít to kouzelné město. Prastaré budovy dýchaly uklidňujícím dechem ve víru rušných ulic hlavního města. Parky plné zeleně a tekoucí vody jako by dokázaly zastavit čas. Večer se nesl v duchu dobré nálady a veselí, nikomu se nechtělo jet domů.

Čtvrteční ráno přineslo mnoho zvratů, které se však naštěstí zvládly vyřešit diplomatickou cestou. Naším posledním cílem v Rize se stala Národní lotyšská knihovna. Moderní budova dostavená v roce 2014 se zajímavými architektonickými prvky a technickými vymoženostmi. Až do úplné špičky proskleného mrakodrapu nás dovedla anglicky mluvící průvodkyně, bohužel výhled na Rigu nám zhatila mlha. Smutně jsme sjeli dolů a čekalo nás loučení s lotyšskými kamarády. Stačilo jen pár dní, ale tihle organizačně neschopní vtipálci nám přirostli k srdci.
Po obědě už nás minibus odvážel jako sardinky zpět k deštivému domovu. Mnozí z nás se i těšili, především na vlastní postel a dobré české jídlo. Nápadití kluci nám opět zpestřili cestu retro hudbou a vtipnými komentáři, kilometry za kilometrem ubíhaly a páteční ráno značilo loučení i naší české skupinky opět před budovou naší školy.
Děkuju tímto paní učitelce Náhlé a Libové za nezapomenutelný výlet do Rigy.

Romana Havranová 7.AV