Mensa ČR

Partneři
Kotva
Hlavní strana
 
 
Mapa webu
A
A
A

Lovci záhad

Vloženo: 19.7.2017 | Zobrazeno: 1130x
Ve dnech 10. – 14. 7. 2017 se na Masarykově gymnáziu uskutečnil příměstský tábor Lovci záhad. První den jsme se seznámili a nabatikovali trička, ať máme na tábor hezkou památku. Po obědě nám Jožka Filgas s panem Jurčákem předvedli všemožná kouzla v chemické laboratoři, vyrobili pro nás například vlastní sluníčko, mimo jiné také způsobili řezné rány a nakonec? Ví bůh. Tedy spíš výbuch. Jejich kouzla jsme si také vyzkoušeli sami, jak vidíte, pokus zvaný zubní pasta pro slony jsme, jakožto zkušení vědci, nemohli nezopakovat.

Druhý den jsme si zahráli na mafiány a námořníky a naučili se šifrovat a hlavně také luštit různé rébusy, hádanky a šifry, Morseovu abecedu a předvedli jsme si tajné písmo. Naše znalosti jsme poté využili při pomáhání nalezení sladkého pokladu kouzelníka Kosina. Za asistence moudré vědmy Sinus a našich chytrých hlaviček jsme poklad nakonec objevili. Kouzelník Kosinus byl tak nadšený, že nám ho po jeho nalezení dovolil sníst. Vyrobili jsme si také hakisák ze směsi škrobu a šamponu.

Třetí den jsme všichni vyrazili do přírody po stopách dalšího pokladu. Pomocí nejrůznějších šifer, hádanek, rébusů a úkolů, jsme poklad po cestě směrem na rozhlednu Vartovna nakonec objevili. Velká většina dětí (a dokonce i těch nejmenších) zvládla v pohodě i cestu zpět na gymnázium, kde jsme si po malém odpočinku opekli poklad. Den jsme završili exkurzí na vsetínskou hvězdárnu, která byla pro nás všechny velmi poučná. Provázel nás pan Pavel Svozil, který nejen svým výkladem, ale i vtipem děti naprosto zaujal. Plni dojmů a unaveni jsme se vrátili zpět a uložili se ke spánku v tělocvičně.

Čtvrtý den jsme měli odpočinkový, uspořádali jsme tedy soutěž o nejvyšší věž složenou ze syrových špaget. Všichni jsme byli překvapení, jak šikovně si s tím děti poradily a kolik fyzikálních zákonitostí při stavbě nevědomě použily. Dále jsme si také vyrobili krasohled, což se dětem moc líbilo a opět jsme zkusili hakisák, tentokrát z rýže. Celý den jsme završili fotbalovým utkáním na dvoře gymnázia.

Poslední pátý den jsme věnovali fyzikálním pokusům, konkrétně výrobě malých vzdušných děl a periskopu, při nichž vyšla najevo zručnost dětí i instruktorů.

Celý náš tábor jsme zakončili předáním diplomů a ocenění pro všechny děti, instruktory i vedoucí a všichni jsme se s táborem Lovci záhad 2017 rozloučili. Ale nebojte se, příští rok nás máte zpět jako na koni!

Děkujeme, vrátíme se!

 

Obrovský dík patří všem instruktorům, kteří vytvořili pohodovou a krásnou atmosféru po dobu celého tábora, jmenovitě: Kája Smilková, Katka Čevelová, Marek Orság, Honza Mikač, Petr Lainka, Honza Kincl a Petra Kinclová. Dále děkujeme vstřícnému přístupu vedení školy, které konání tábora umožnilo a paním kuchařkám, že nám po celou dobu tábora výborně vařily.

Za celý organizační tým tábora Jana a Petr Kinclovi