Mensa ČR

Projekt UHO

Partneři
Kotva
Mapa webu
A
A
A

MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín ONLINE

Vloženo: 16.3.2020 | Zobrazeno: 1268x
Shrnutí podstatných informací k online výuce na škole

ONLINE VÝUKA NA MGV, SZŠ A VOŠZ VSETÍN

Online výuka je disciplína, které se běžně nevěnujeme. Ke své práci zároveň přistupujeme odpovědně, a proto netvrdíme, že online výuce rozumíme a bez problémů ji ovládáme. Maximálně se však snažíme v co nejkratším čase novým podmínkám přizpůsobit. Naší hlavní prioritou přitom je (stejně jako kdykoliv jindy) zájem našich studentů.

Aktuální situace je pro nás zároveň příležitostí k podpoře vlastní aktivity a samostatnosti studentů a upozadění role vyučujícího v průběhu výuky. Je také příležitostí k zamyšlení se nad zbytností či nezbytností částí obsahu učiva a jeho případnou redukcí.

 

CÍLE ONLINE VÝUKY

Cílem online výuky je – ať už bude uzavření škol trvat jakkoliv dlouho – pracovat spolu se studenty tak, abychom byli schopni po návratu do školy pokračovat bez výraznějších ztrát dále v práci. Znamená to především:

  • se studenty se věnujeme učivu předepsanému pro dané období, snažíme se pokrýt to základní (škrtáme, vybíráme, upravujeme, procvičujeme, opakujeme),
  • necháváme pracovat studenty a výstupy jejich práce hodnotíme (praxi „dopíšeme si po návratu do školy“ se vyhýbáme).

 

PRŮBĚH ONLINE VÝUKY

Technické parametry

Domácí studijní prostředí a možnosti jednotlivých studentů se mohou zásadně lišit. Snažíme se proto, aby plnění studijních úkolů vyžadovalo pouze běžné technické vybavení (chytrý telefon/NTB/počítač; připojení k internetu; Outlook; MS Office; Bakaláři). Naším cílem je, aby se do online výuky mohli zapojit všichni.

 

Časové nároky

Základem online výuky je tzv. asynchronní učení, kdy student a učitel nepracují současně. Synchronní učení (chaty a videokonference) zařazujeme pouze pro zájemce a nevyžadujeme povinnou účast studentů. Online výuka slouží také k tomu, aby se studenti učili samostatně organizovat svůj čas. Zadáváme jim úkoly a ponecháváme jim dostatečný čas k jejich splnění. Vyžadujeme dodržování termínů, rozvržení pracovní doby ale necháváme na nich samotných. Máme na paměti, že splnění úkolu v domácím prostředí vyžaduje více času než ve škole či v kanceláři.

 

Konzultační hodiny

Pravidelně jsme svým studentům k dispozici. Ke konzultacím slouží primárně pracovní emailové účty jednotlivých vyučujících s adresami ve tvaru jmeno.prijmeni@mgvsetin.cz nebo školní aplikace Teams. Každý pracovní den v době od 9:00 do 12:00 jsou vyučující připraveni u svých počítačů odpovídat na dotazy studentů. Na podněty přijaté v uvedené době reagují okamžitě dle pořadí, ve kterém na jejich adresu dorazí.

 

Evidence průběhu výuky

Od pondělí 16. března je opět plně v provozu aplikace Bakaláři. Třídní knihy zobrazují běžný rozvrh a vyučující zapisují do jednotlivých hodin tak, aby měli studenti i rodiče stále k dispozici aktuální přehled o zadaných úkolech, termínech jejich splnění a dalších plánovaných aktivitách. Tyto informace zapisují vyučující přednostně do pole Poznámky. Plně funkční jsou také ostatní části aplikace.

 

Martin Metelka, 16. 3. 2020